THE OFFICIAL UIC FLAMES ATHLETIC WEBSITE
UIC SWIMMING AND DIVING


Nov. 9, 2002

Recap

Licensed to Univ of Ill. Chigaco/Masters
                                       Hy-Tek's Meet Manager 11/9/2002 05:39 PM
                            UIC v EIU - 10/26/2002
                                    Results

Event 1 Girls 400 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of IL @ Chicago 'A' NT 4:18.61 11 1) Segovia, Vanessa SO 2) Hare, Christine SO 3) Williams, Aisha FR 4) Martensen, Laura FR 30.78 32.76 36.64 41.96 27.74 33.37 25.52 29.84 2 Eastern Illinois University 'B' NT 4:19.87 4 1) Rhodes, Beth SR 2) Fischer, Kim FR 3) Garvey, Claire FR 4) Pinkham, Sarah SR 31.22 32.80 33.91 39.09 29.60 33.97 27.31 31.97 3 Eastern Illinois University 'A' NT 4:19.90 2 1) Wallace, Christina FR 2) Young, Freda SO 3) Jones, Jolene SR 4) O'Toole, Taren SO 31.06 33.35 34.93 39.61 29.82 34.76 26.82 29.55

Event 2 Men 400 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of IL @ Chicago 'A' NT 3:39.72 11 1) Kaczor, Chris SO 2) hare, Bill FR 3) Lopez-Lago, Jose FR 4) Stevens, LeRoy FR 27.08 28.78 28.93 33.19 24.82 29.12 22.39 25.41 2 University of IL @ Chicago 'B' NT 3:46.58 4 1) Jimenez, Adan FR 2) Kakumu, Sean FR 3) Marinof, Alexander JR 4) Aldana, Alberto JR 26.36 29.15 30.26 35.01 24.62 29.93 23.87 27.38 3 Eastern Illinois University 'A' NT 3:47.18 2 1) Rhodes, Joe JR 2) VanAusdall, Bret JR 3) Luttinen, Paul SO 4) Anderson, Paul FR 27.24 28.77 29.69 34.69 24.59 30.62 23.83 27.75 4 Eastern Illinois University 'B' NT 4:02.26 1) Anderson, Jim JR 2) Reidy, Ryan JR 3) Bass, Bryan FR 4) Croucher, Chad 29.83 31.59 31.25 35.54 27.12 32.39 25.56 28.98

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Martensen, Laura FR Uic NT 10:41.78 9 29.08 31.48 31.77 32.01 32.06 32.25 32.22 32.45 32.29 32.62 32.54 32.58 32.46 32.58 32.61 32.44 32.36 32.44 32.10 31.44 2 Lowe, Erin SO Eastern NT 11:07.75 4 29.73 31.85 32.18 32.86 33.22 33.38 33.44 34.07 34.19 34.28 34.03 33.90 34.08 34.25 33.71 34.12 34.17 33.90 33.36 33.03 3 Chu, Erica SR Eastern NT 11:19.88 3 31.25 33.42 33.70 34.03 34.19 34.07 34.59 34.67 34.49 34.28 33.84 34.14 34.21 34.46 34.13 34.43 34.62 33.87 34.02 33.47 4 Jagodzinski, Kim SR Uic NT 11:36.53 2 30.53 33.57 34.17 34.92 34.54 35.42 34.80 35.36 35.21 34.93 35.36 35.33 35.62 35.35 36.03 35.61 35.75 35.55 34.85 33.63 5 Schleicher, Nancy SO Eastern NT 12:23.15 1 32.01 35.82 37.01 37.36 37.49 37.64 37.47 37.90 38.13 37.93 37.82 37.90 37.74 37.75 37.71 37.56 37.95 37.29 37.22 35.45

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Watson, Tom SO Eastern NT 10:14.55 9 26.33 29.63 30.36 30.55 31.04 30.74 31.25 31.00 31.15 31.60 31.15 31.44 31.75 31.46 31.27 31.13 31.01 31.08 30.24 30.37 2 Griffin, Patrick SO Eastern NT 10:33.75 4 28.33 30.99 31.74 31.49 31.73 31.73 32.14 32.02 32.14 32.03 31.96 31.81 31.95 32.24 31.94 32.33 32.32 31.86 31.67 31.33 3 Kroes, Brian SO Uic NT 10:49.29 3 27.84 30.74 31.45 31.89 32.78 32.55 33.03 32.72 33.38 32.86 33.20 33.09 33.10 33.28 33.27 33.50 32.08 33.36 33.19 31.98 4 Bass, Bryan FR Eastern NT 11:56.58 2 29.65 33.51 35.00 35.24 35.48 35.65 35.66 35.76 36.36 36.98 37.47 37.36 36.95 37.68 37.90 36.79 35.77 36.84 36.46 34.07 5 Wolny, Rich JR Uic NT 12:13.22 1 30.36 32.99 34.92 35.66 36.52 35.98 36.57 38.07 38.57 38.10 39.35 38.32 37.78 38.83 38.21 37.69 36.34 36.92 36.67 35.37

Event 5 Women 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Sherbrooke, Jordan JR Eastern NT 2:00.53 9 28.10 29.61 30.96 31.86 2 Donovan, Stephanie JR Uic NT 2:01.79 4 28.55 30.56 31.26 31.42 3 Tanis, Gayle SR Eastern NT 2:02.60 3 28.76 31.06 31.96 30.82 4 Hare, Christine SO Uic NT 2:03.84 2 28.24 30.48 32.35 32.77 5 O'Toole, Taren SO Eastern NT 2:04.90 1 29.33 31.58 32.10 31.89 6 Smith, Julia FR Eastern NT x2:19.71 30.79 34.69 37.59 36.64

Event 6 Men 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Stevens, LeRoy FR Uic NT 1:47.49 9 25.27 27.69 27.69 26.84 2 Cheviron, Nic SR Eastern NT 1:49.80 4 25.98 27.80 28.04 27.98 3 Wheatley, Kevin SO Eastern NT 1:51.01 3 26.12 28.12 28.52 28.25 4 Simos, Kris FR Uic NT 1:51.08 2 26.00 28.30 28.98 27.80 5 Muchna, Frank SO Eastern NT 1:51.82 1 25.87 27.55 28.97 29.43 6 Yip, Stanley SO Uic NT 1:59.71 27.22 30.47 31.09 30.93 7 Kozicki, Ray SO Uic NT x2:02.91 26.81 30.07 33.18 32.85

Event 7 Women 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Kenny, Allison SR Eastern NT 25.10 9 2 Curry, Jenny FR Eastern NT 25.53 4 3 Williams, Aisha FR Uic NT 25.71 3 4 Pinkham, Sarah SR Eastern NT 27.06 2 5 Smith, Kristy SO Eastern NT x27.30 6 Ortiz, Maria SO Uic NT 28.69 1 -- Putt, Allison FR Eastern NT X27.72 -- Wroblewski, Nicole FR Eastern NT X27.91

Event 8 Men 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Wahlgren, Rich JR Eastern NT 22.11 9 2 Bernstein, Ari FR Uic NT 22.42 4 3 Petersen, Eric SO Eastern NT 22.81 3 4 Huffman, Matt SO Uic NT 23.02 2 5 Anderson, Paul FR Eastern NT 23.31 1 6 Kaczor, Chris SO Uic NT 23.42 6 Rhodes, Joe JR Eastern NT x23.42 8 Aldana, Alberto JR Uic NT x23.93

Event 9 Women 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Segovia, Vanessa SO Uic NT 2:16.27 9 30.79 35.64 39.64 30.20 2 Garvey, Claire FR Eastern NT 2:16.40 4 30.31 35.24 39.67 31.18 3 Jones, Jolene SR Eastern NT 2:20.51 3 30.88 36.51 41.43 31.69 4 Rhodes, Beth SR Eastern NT 2:22.09 2 29.86 34.73 43.26 34.24 5 Fischer, Kim FR Eastern NT x2:30.96 33.55 39.23 42.37 35.81 6 Sterne, Shannon SO Uic NT 2:33.06 1 33.05 38.63 45.18 36.20 7 Jandak, Jessica JR Uic NT 2:38.18 35.60 40.85 43.10 38.63

Event 10 Men 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Kercheval, Josh SR Eastern NT 1:57.26 9 25.27 29.80 34.63 27.56 2 Meier, Jonathan SO Eastern NT 2:06.01 4 26.99 33.13 37.04 28.85 3 Marinof, Alexander JR Uic NT 2:06.25 3 26.58 32.98 37.61 29.08 4 Croucher, Chad Eastern NT 2:11.60 2 28.19 33.60 37.82 31.99 5 Kakumu, Sean FR Uic NT 2:15.09 1 28.53 36.27 37.73 32.56 6 Reidy, Ryan JR Eastern NT x2:19.78 27.79 37.64 39.79 34.56 -- Anderson, Jim JR Eastern NT X2:17.16 29.42 35.05 39.67 33.02

Event 11 Women 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Carey, Caitlin SO Uic NT 228.75 9 2 Morris, Jamie SR Uic NT 201.25 4 3 Olson, Emily JR Uic NT 200.90 3 4 Baldes, Lindsae SO Eastern NT 196.60 2 5 Kretch, Susie SO Eastern NT 186.80 1 6 Arnold, Angelina SO Eastern NT 185.20 7 King, Ashley FR Eastern NT x165.65 -- Granrath, Maggie JR Eastern NT X149.10

Event 12 Men 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Magee, Michael SR Uic NT 257.35 9 2 Scharnak, Joe JR Uic NT 217.90 4 3 Slowik, Ted JR Uic NT 164.80 3 4 Zuniga, David JR Uic NT x109.20

Event 13 Women 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Segovia, Vanessa SO Uic NT 2:18.02 9 31.82 35.24 35.96 35.00 2 Garvey, Claire FR Eastern NT 2:18.38 4 30.93 34.25 36.26 36.94 3 Jones, Jolene SR Eastern NT 2:21.99 3 31.42 35.85 37.09 37.63 4 Young, Freda SO Eastern NT 2:22.48 2 31.96 36.50 36.57 37.45 5 Jagodzinski, Kim SR Uic NT 2:31.88 1 32.81 38.34 40.26 40.47 6 Smith, Julia FR Eastern NT x2:48.67 34.14 43.37 46.68 44.48

Event 14 Men 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Wheatley, Kevin SO Eastern NT 2:02.05 9 27.70 30.83 31.16 32.36 2 Luttinen, Paul SO Eastern NT 2:04.89 4 27.18 31.72 33.28 32.71 3 Simos, Kris FR Uic NT 2:07.58 3 28.09 32.21 33.22 34.06 4 Marinof, Alexander JR Uic NT 2:14.78 2 27.55 31.78 36.80 38.65 -- Reidy, Ryan JR Eastern NT X2:26.34 29.54 32.86 39.33 44.61

Event 15 Women 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Kenny, Allison SR Eastern NT 53.91 9 26.34 27.57 2 Williams, Aisha FR Uic NT 54.90 4 26.35 28.55 3 Curry, Jenny FR Eastern NT 54.91 3 26.98 27.93 4 Hare, Christine SO Uic NT 56.99 2 27.14 29.85 5 Chu, Erica SR Eastern NT 58.96 1 28.68 30.28 6 Smith, Kristy SO Eastern NT x1:00.86 28.86 32.00 7 Jandak, Jessica JR Uic NT 1:06.05 31.24 34.81 -- Putt, Allison FR Eastern NT X1:00.87 28.84 32.03

Event 16 Men 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Wahlgren, Rich JR Eastern NT 48.27 9 23.73 24.54 2 Bernstein, Ari FR Uic NT 48.29 4 23.31 24.98 3 Petersen, Eric SO Eastern NT 50.88 3 24.60 26.28 4 Huffman, Matt SO Uic NT 51.03 2 24.35 26.68 5 Meier, Jonathan SO Eastern NT 51.33 1 24.41 26.92 6 Staev, Stefan SO Uic NT 51.65 24.81 26.84 7 Anderson, Paul FR Eastern NT x52.02 24.78 27.24 8 Kozicki, Ray SO Uic NT x55.15 26.35 28.80

Event 17 Women 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Rhodes, Beth SR Eastern NT 2:16.44 9 32.52 34.22 34.79 34.91 2 Lowe, Erin SO Eastern NT 2:20.29 4 33.67 35.61 35.87 35.14 3 Wallace, Christina FR Eastern NT 2:20.57 3 33.32 36.45 36.08 34.72 4 Sterne, Shannon SO Uic NT 2:25.56 2 33.78 36.32 37.85 37.61 5 Wroblewski, Nicole FR Eastern NT x2:41.15 37.75 40.25 42.09 41.06

Event 18 Men 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Kercheval, Josh SR Eastern NT 1:58.01 9 27.96 29.98 29.76 30.31 2 hare, Bill FR Uic NT 2:03.74 4 29.10 31.07 31.68 31.89 3 Jimenez, Adan FR Uic NT 2:05.82 3 29.46 32.74 32.78 30.84 4 Rhodes, Joe JR Eastern NT 2:06.44 2 29.43 31.79 33.11 32.11 5 Anderson, Jim JR Eastern NT 2:15.05 1 31.06 34.59 34.44 34.96 6 Wolny, Rich JR Uic NT 2:17.85 32.10 34.48 36.47 34.80 7 Zimmer, Doug JR Uic NT x2:20.85 32.20 34.90 37.19 36.56

Event 19 Women 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Martensen, Laura FR Uic NT 5:15.55 9 28.73 31.50 31.39 31.90 32.22 31.82 32.23 32.68 31.97 31.11 2 Sherbrooke, Jordan JR Eastern NT 5:17.29 4 29.02 31.48 31.63 31.51 31.92 32.24 32.24 32.56 32.46 32.23 3 Tanis, Gayle SR Eastern NT 5:27.44 3 29.24 31.90 32.57 33.24 33.48 33.61 34.03 33.78 33.28 32.31 4 Donovan, Stephanie JR Uic NT 5:28.06 2 30.17 32.40 32.73 33.47 33.38 33.78 33.72 33.54 32.88 31.99 5 Schleicher, Nancy SO Eastern NT 6:02.10 1 32.05 35.49 36.91 36.96 37.32 37.14 37.10 36.79 37.53 34.81

Event 20 Men 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Watson, Tom SO Eastern NT 5:01.09 9 26.06 29.24 30.13 30.97 30.93 31.10 31.11 30.82 30.52 30.21 2 Cheviron, Nic SR Eastern NT 5:04.74 4 27.63 29.98 31.01 30.80 31.03 30.75 31.01 30.57 30.83 31.13 3 Griffin, Patrick SO Eastern NT 5:06.70 3 28.82 30.69 31.06 31.10 31.17 30.82 30.94 30.85 30.98 30.27 4 Muchna, Frank SO Eastern NT x5:08.91 27.22 30.13 31.36 31.68 31.71 31.76 31.52 32.40 30.74 30.39 5 Kroes, Brian SO Uic NT 5:11.98 2 26.96 30.01 31.44 31.84 31.97 32.01 32.07 32.74 32.00 30.94 6 Yip, Stanley SO Uic NT 5:33.19 1 28.88 31.72 33.30 34.20 34.25 34.66 34.70 35.21 33.98 32.29

Event 21 Women 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Carey, Caitlin SO Uic NT 245.45 9 2 Morris, Jamie SR Uic NT 202.20 4 3 Kretch, Susie SO Eastern NT 195.10 3 4 Baldes, Lindsae SO Eastern NT 184.15 2 5 Arnold, Angelina SO Eastern NT 180.10 1 6 Granrath, Maggie JR Eastern NT x161.65 -- King, Ashley FR Eastern NT X161.65

Event 22 Men 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Magee, Michael SR Uic NT 264.40 9 2 Scharnak, Joe JR Uic NT 241.20 4 3 Slowik, Ted JR Uic NT 179.25 3 4 Zuniga, David JR Uic NT x122.75

Event 23 Women 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Chu, Erica SR Eastern NT 2:37.57 9 36.56 39.36 40.30 41.35 2 Fischer, Kim FR Eastern NT 2:42.55 4 36.46 40.92 42.33 42.84 3 Young, Freda SO Eastern NT 2:42.75 3 37.50 41.56 42.23 41.46 4 Jandak, Jessica JR Uic NT 2:42.88 2 35.95 40.86 42.88 43.19 5 Ortiz, Maria SO Uic NT 2:45.88 1 36.29 40.91 42.90 45.78

Event 24 Men 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Kaczor, Chris SO Uic NT 2:21.19 9 31.80 37.24 36.79 35.36 2 Kakumu, Sean FR Uic NT 2:21.61 4 32.10 35.47 36.42 37.62 3 Croucher, Chad Eastern NT 2:26.56 3 31.99 36.38 38.34 39.85 4 VanAusdall, Bret JR Eastern NT 2:27.26 2 31.70 37.15 39.32 39.09 5 Anderson, Jim JR Eastern NT 2:35.31 1 33.61 38.82 41.53 41.35 6 Reidy, Ryan JR Eastern NT x2:37.32 34.00 38.88 41.74 42.70

Event 25 Women 400 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Eastern Illinois University 'A' NT 3:46.67 11 1) O'Toole, Taren SO 2) Sherbrooke, Jordan JR 3) Curry, Jenny FR 4) Kenny, Allison SR 26.82 28.45 27.18 30.38 27.84 30.93 26.00 29.07 2 Eastern Illinois University 'B' NT 3:57.10 4 1) Pinkham, Sarah SR 2) Wroblewski, Nicole FR 3) Tanis, Gayle SR 4) Lowe, Erin SO 28.93 31.24 28.77 32.03 27.99 31.41 27.10 29.63 3 University of IL @ Chicago 'A' NT 4:05.07 2 1) Donovan, Stephanie JR 2) Jagodzinski, Kim SR 3) Sterne, Shannon SO 4) Ortiz, Maria SO 28.47 29.82 28.00 30.64 29.30 32.94 29.67 36.23 4 Eastern Illinois University 'C' NT x4:10.13 1) Smith, Julia FR 2) Smith, Kristy SO 3) Fischer, Kim FR 4) Putt, Allison FR 28.56 32.02 29.43 33.60 30.63 34.40 29.06 32.43

Event 26 Men 400 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Eastern Illinois University 'A' NT 3:15.03 11 1) Anderson, Jim JR 2) Cheviron, Nic SR 3) Kercheval, Josh SR 4) Wahlgren, Rich JR 23.92 25.82 22.68 24.46 23.46 25.84 23.68 25.17 2 University of IL @ Chicago 'A' NT 3:17.29 4 1) hare, Bill FR 2) Lopez-Lago, Jose FR 3) Stevens, LeRoy FR 4) Bernstein, Ari FR 23.61 26.44 23.26 26.54 22.83 26.10 23.25 25.26 3 University of IL @ Chicago 'B' NT 3:21.96 2 1) Jimenez, Adan FR 2) Aldana, Alberto JR 3) Kroes, Brian SO 4) Simos, Kris FR 23.77 25.58 23.43 26.48 23.45 26.44 24.07 28.74 4 Eastern Illinois University 'B' NT 3:25.05 1) 2) Muchna, Frank SO 3) Meier, Jonathan SO 4) Anderson, Paul FR 24.65 27.60 24.46 27.48 24.27 26.38 23.36 26.85 5 University of IL @ Chicago 'C' NT x3:29.80 1) Yip, Stanley SO 2) Huffman, Matt SO 3) Zimmer, Doug JR 4) Staev, Stefan SO 24.52 26.33 24.31 27.08 25.06 28.18 24.98 29.34

SPONSORSHIP/PROMOTION
TWITTER
SHOP NOW