THE OFFICIAL UIC FLAMES ATHLETIC WEBSITE
UIC SWIMMING AND DIVING


Nov. 9, 2002

Recap

Licensed to Univ of Ill. Chigaco/Masters
                                       Hy-Tek's Meet Manager 11/9/2002 05:45 PM
                    UIC vs St. Louis University - 11/2/2002
                                    Results

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 St. Louis University 'A' NT 1:55.69 11 1) Lowe, Kristen SO 2) Capellupo, Megan SO 3) Tekotte, Lindsay JR 4) Brinkman, Ashley FR 29.69 31.50 28.86 25.64 2 University of IL @ Chicago 'A' NT 2:01.85 4 1) Sterne, Shannon SO 2) Jandak, Jessica JR 3) Jagodzinski, Kim SR 4) Donovan, Stephanie JR 31.92 33.70 29.34 26.89 3 St. Louis University 'B' NT 2:04.81 2 1) Hermes, Carol FR 2) Skram, Amanda SR 3) Christian, Lisa FR 4) Benoy, Genevieve SR 31.28 36.09 30.41 27.03

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of IL @ Chicago 'A' NT 1:39.68 11 1) Jimenez, Adan FR 2) Marinof, Alexander JR 3) Bernstein, Ari FR 4) Hare, Bill FR 25.49 28.34 24.09 21.76 2 St. Louis University 'A' NT 1:40.48 4 1) Ferguson, Michael SR 2) Beischel, Brian FR 3) Sheridan, Rich JR 4) Senkowski, Neil SR 26.91 27.60 24.21 21.76 3 University of IL @ Chicago 'B' NT 1:44.69 2 1) Wolny, Rich JR 2) Kaczor, Chris SO 3) Aldana, Alberto SR 4) Huffman, Matt SO 28.88 28.52 24.84 22.45 4 St. Louis University 'B' NT 1:47.14 1) Hengelmann, Mike JR 2) Festok, Festok SO 3) Valentino, Joe SR 4) Thatcher, Jarod FR 29.19 31.10 23.47 23.38

Event 3 Women 1650 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Martensen, Laura FR Uic NT 17:51.92 9 28.98 31.31 32.25 32.22 32.18 32.29 32.49 32.49 32.27 32.23 32.39 32.54 32.58 32.68 32.72 32.63 32.68 32.69 32.83 32.77 32.98 32.68 33.06 32.83 32.79 32.95 32.89 32.73 32.76 33.34 33.15 33.06 31.48 2 Mackos, Marisa FR SLU NT 18:18.42 4 29.54 32.10 32.63 33.10 32.81 33.00 33.32 33.40 33.19 33.29 33.45 33.29 33.35 33.12 33.43 33.50 33.51 33.64 33.73 33.65 33.89 33.82 33.81 33.25 33.79 33.85 33.87 33.65 33.81 33.66 33.66 33.28 33.03 3 Donovan, Stephanie JR Uic NT 19:12.78 3 31.04 33.11 33.69 33.86 34.10 34.36 34.33 34.51 34.65 34.66 34.77 34.69 34.83 35.00 35.21 35.29 35.27 35.48 35.79 35.57 35.34 35.65 35.55 35.61 35.55 35.72 35.79 35.88 35.83 35.71 35.56 35.49 34.89 4 Miller, Megan FR SLU NT 20:02.50 2 31.83 34.56 35.33 35.90 36.08 36.28 36.62 36.28 37.09 36.44 35.99 36.53 36.17 37.00 36.54 36.52 36.86 36.83 36.89 36.95 36.68 36.80 36.89 36.98 36.88 37.06 37.20 36.71 38.00 37.30 36.89 36.34 36.08 5 Kissel, Kelley JR SLU NT 21:10.43 1 32.62 34.70 36.26 37.74 38.80 38.75 38.76 38.71 38.64 38.80 39.08 38.81 39.09 39.04 38.96 39.09 39.12 38.84 38.73 38.65 39.21 39.08 38.96 39.26 38.93 39.55 38.96 38.91 39.20 38.89 38.94 38.80 38.55 6 Spalding, Jenelle JR SLU NT x22:11.59 35.00 38.10 39.60 39.88 40.45 40.67 40.58 40.84 40.71 40.96 40.73 41.06 40.75 40.88 40.86 40.78 40.57 40.91 41.02 40.81 40.84 40.80 41.06 41.18 40.83 40.93 40.86 40.77 40.92 40.69 40.04 40.06 37.45

Event 4 Men 1650 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Webb, Steve FR SLU NT 16:45.49 9 26.92 29.40 29.90 30.12 30.19 30.24 30.50 30.64 30.47 30.76 30.66 30.67 30.61 30.62 30.51 30.59 30.47 30.43 30.61 30.51 30.63 30.76 30.84 30.71 30.69 30.83 30.94 30.89 30.91 30.93 30.89 31.39 30.26 2 Kroes, Brian SO Uic NT 17:48.33 4 26.98 30.46 31.49 32.34 32.73 32.67 32.47 32.45 32.90 32.93 32.37 32.32 33.10 32.12 32.51 32.67 32.75 32.83 32.57 32.74 32.54 32.67 32.71 32.29 33.20 32.97 32.90 32.97 32.84 32.66 33.12 32.88 31.18 3 Fitzgerald, Carter FR SLU NT 18:04.42 3 29.45 31.56 32.27 32.02 32.54 32.79 32.26 32.62 32.91 32.77 32.37 32.69 33.09 32.50 32.44 33.07 32.70 33.03 33.57 33.39 33.09 32.94 33.17 33.10 33.55 33.27 33.48 33.28 33.58 33.71 34.02 33.72 33.47 4 Postlewait, Tim JR SLU NT 18:16.33 2 28.61 32.19 32.42 32.48 33.17 32.93 32.91 33.14 32.94 33.12 32.97 33.45 33.10 32.96 33.66 33.46 33.36 33.54 33.65 33.83 33.89 33.54 34.31 33.85 33.48 34.09 33.91 34.14 33.90 33.63 33.29 33.38 33.03

Event 5 Women 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Hare, Christine SO Uic NT 2:00.38 9 28.22 30.15 30.80 31.21 2 Misterka, Cathy FR SLU NT 2:05.07 4 29.24 31.57 32.20 32.06 3 Jagodzinski, Kim SR Uic NT 2:08.15 3 29.83 32.49 33.50 32.33 4 Hines, Erin SO SLU NT 2:09.18 2 29.89 32.57 33.69 33.03 5 Tekotte, Lindsay JR SLU NT 2:10.39 1 30.84 33.71 33.54 32.30 6 Christian, Lisa FR SLU NT x2:13.31 30.13 33.94 34.56 34.68

Event 6 Men 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Johansen, Christopher FR SLU NT 1:46.79 9 25.04 26.98 27.73 27.04 2 Stevens, LeRoy FR Uic NT 1:47.08 4 25.60 27.38 27.57 26.53 3 Zenk, Thomas SO SLU NT 1:50.36 3 25.67 28.04 28.33 28.32 4 Szyman, Dan SO SLU NT 1:53.04 2 25.68 28.16 29.87 29.33 5 Long, Andrew JR SLU NT x1:53.16 25.97 28.05 29.43 29.71 6 Zimmer, Doug JR Uic NT 2:02.18 1 26.62 29.90 32.82 32.84

Event 7 Women 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Williams, Aisha FR Uic NT 25.64 9 2 Capellupo, Megan SO SLU NT 26.22 4 3 Lowe, Kristen SO SLU NT 27.35 3 4 Benoy, Genevieve SR SLU NT 28.05 2 5 Sterne, Shannon SO Uic NT 28.34 1 6 Skram, Amanda SR SLU NT x29.72

Event 8 Men 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Bernstein, Ari FR Uic NT 22.36 9 2 Clement, Chris SR SLU NT 22.58 4 3 Ferguson, Michael SR SLU NT 22.93 3 4 Hengelmann, Mike JR SLU NT 23.32 2 5 Kaczor, Chris SO Uic NT 23.37 1 6 Thatcher, Jarod FR SLU NT x24.03 7 Kozicki, Ray SO Uic NT 24.75

Event 9 Women 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Tessar, Kelly FR SLU NT 2:11.64 9 29.40 34.08 37.33 30.83 2 Segovia, Vanessa SO Uic NT 2:18.88 4 30.32 34.56 40.44 33.56 3 Hermes, Carol FR SLU NT 2:24.31 3 31.28 34.82 44.89 33.32 4 Kissel, Kelley JR SLU NT 2:34.21 2 34.59 38.86 44.91 35.85 5 Key, Courtney SO SLU NT x2:36.65 33.30 41.63 44.42 37.30 6 Jandak, Jessica JR Uic NT 2:39.78 1 36.55 41.89 43.09 38.25

Event 10 Men 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Stoneburner, John FR SLU NT 1:56.92 9 25.71 28.79 33.48 28.94 2 Hare, Bill FR Uic NT 2:02.90 4 26.53 31.18 36.33 28.86 3 Beischel, Brian FR SLU NT 2:04.07 3 26.57 34.10 35.46 27.94 4 Valentino, Joe SR SLU NT 2:05.10 2 26.47 34.02 36.62 27.99 5 Marinof, Alexander JR Uic NT 2:05.91 1 26.10 34.05 36.18 29.58 6 Kakumu, Sean FR Uic NT 2:14.95 29.42 35.41 38.59 31.53

Event 11 Women 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Carey, Caitlin SO Uic NT 258.60 9 2 Truesdell, Tessa JR SLU NT 237.37 4 3 Nedev, Lillia JR SLU NT 229.60 3 4 Hurst, Jenny SR SLU NT 229.05 2 5 Cotral, Kristi SR SLU NT x228.40 6 Olson, Emily JR Uic NT 222.25 1 7 Goodwin, Tara FR Uic NT 218.35 8 Morris, Jamie SR Uic NT x214.60

Event 12 Men 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Magee, Michael SR Uic NT 280.80 9 2 Wolf, Bobby SO SLU NT 263.90 4 3 Scharnak, Joe JR Uic NT 257.65 3 4 Slowik, Ted JR Uic NT 197.75 2 5 McKnight, Curtis SO SLU NT 157.40 1 6 Zuniga, David JR Uic NT x112.80

Event 13 Women 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Martensen, Laura FR Uic NT 2:21.67 9 31.06 35.98 37.23 37.40 2 Tekotte, Lindsay JR SLU NT 2:27.72 4 34.37 37.33 38.19 37.83 3 Mahmood, Saira SO SLU NT 2:31.53 3 34.45 40.02 39.01 38.05 4 Christian, Lisa FR SLU NT 2:32.35 2 32.64 37.91 40.02 41.78 5 Key, Courtney SO SLU NT x2:48.54 35.43 42.79 44.88 45.44

Event 14 Men 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Sheridan, Rich JR SLU NT 2:01.47 9 26.63 30.48 31.67 32.69 2 Webb, Steve FR SLU NT 2:02.43 4 27.20 30.88 31.88 32.47 3 Valentino, Joe SR SLU NT 2:03.43 3 26.98 30.40 32.20 33.85 4 Aldana, Alberto SR Uic NT 2:13.89 2 26.89 31.20 33.66 42.14

Event 15 Women 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Williams, Aisha FR Uic NT 54.78 9 26.07 28.71 2 Hare, Christine SO Uic NT 56.44 4 27.28 29.16 3 Brinkman, Ashley FR SLU NT 57.66 3 27.77 29.89 4 Hines, Erin SO SLU NT 59.25 2 28.17 31.08 5 Reed, Candace JR SLU NT 1:01.05 1 28.53 32.52 6 Benoy, Genevieve SR SLU NT x1:02.13 29.87 32.26

Event 16 Men 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Stevens, LeRoy FR Uic NT 48.25 9 23.11 25.14 2 Clement, Chris SR SLU NT 48.76 4 23.27 25.49 3 Senkowski, Neil SR SLU NT 49.62 3 23.63 25.99 4 Beischel, Brian FR SLU NT 50.20 2 24.79 25.41 5 Szyman, Dan SO SLU NT x50.35 24.43 25.92 6 Huffman, Matt SO Uic NT 50.85 1 23.88 26.97 7 Kozicki, Ray SO Uic NT 54.62 26.20 28.42

Event 17 Women 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Tessar, Kelly FR SLU NT 2:11.56 9 31.58 33.07 33.48 33.43 2 Hermes, Carol FR SLU NT 2:17.86 4 32.51 34.07 35.66 35.62 3 Lowe, Kristen SO SLU NT 2:19.93 3 32.60 35.25 36.26 35.82 4 Segovia, Vanessa SO Uic NT 2:20.29 2 32.75 36.02 35.37 36.15 5 Sterne, Shannon SO Uic NT 2:24.68 1 33.45 36.83 37.34 37.06 6 Kissel, Kelley JR SLU NT x2:35.21 36.46 38.13 40.02 40.60

Event 18 Men 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Stoneburner, John FR SLU NT 1:58.28 9 27.15 29.31 30.52 31.30 2 Jimenez, Adan FR Uic NT 2:04.42 4 28.50 30.97 33.13 31.82 3 Zenk, Thomas SO SLU NT 2:09.11 3 29.93 32.45 33.85 32.88 4 Sheridan, Rich JR SLU NT 2:13.41 2 31.09 33.71 34.46 34.15 5 Wolny, Rich JR Uic NT 2:15.64 1 31.93 34.37 34.73 34.61 6 Zimmer, Doug JR Uic NT 2:19.61 32.94 35.26 36.18 35.23

Event 19 Women 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Martensen, Laura FR Uic NT 5:16.90 9 29.01 31.38 32.20 31.98 31.87 32.18 32.40 32.34 32.30 31.24 2 Mackos, Marisa FR SLU NT 5:20.41 4 29.05 31.49 32.34 32.16 32.54 32.67 32.60 32.88 32.48 32.20 3 Misterka, Cathy FR SLU NT 5:32.61 3 29.90 32.88 33.21 33.40 34.14 34.11 34.51 34.12 33.68 32.66 4 Jagodzinski, Kim SR Uic NT 5:43.27 2 30.74 33.60 34.66 35.15 34.75 34.88 35.52 34.94 34.90 34.13 5 Kelley, Kendra FR SLU NT 5:52.82 1 32.00 34.63 35.34 35.10 35.64 36.13 36.07 36.73 36.54 34.64 6 Miller, Megan FR SLU NT x5:58.30 32.33 35.21 35.77 36.33 36.71 36.51 36.99 36.55 36.10 35.80

Event 20 Men 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Johansen, Christopher FR SLU NT 4:55.12 9 27.22 29.46 29.93 29.81 29.70 29.94 29.77 29.89 30.13 29.27 2 Fitzgerald, Carter FR SLU NT 5:08.55 4 28.01 30.70 31.15 31.08 31.66 31.31 30.97 31.53 31.77 30.37 3 Long, Andrew JR SLU NT 5:09.75 3 28.28 30.60 31.51 32.57 30.92 31.84 31.72 31.95 31.24 29.12 4 Kroes, Brian SO Uic NT 5:10.58 2 26.58 30.37 31.19 32.02 32.00 32.50 32.36 32.08 31.17 30.31 5 Kakumu, Sean FR Uic NT 5:11.77 1 28.41 31.01 32.18 32.39 32.10 31.01 31.30 31.28 31.35 30.74 6 Thatcher, Jarod FR SLU NT x5:25.74 28.97 32.43 33.39 33.47 33.40 33.16 32.52 32.44 33.32 32.64

Event 21 Women 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Carey, Caitlin SO Uic NT 271.00 9 2 Hurst, Jenny SR SLU NT 238.10 4 3 Cotral, Kristi SR SLU NT 235.40 3 4 Morris, Jamie SR Uic NT 222.50 2 5 Truesdell, Tessa JR SLU NT 207.50 1 6 Goodwin, Tara FR Uic NT 196.30 7 Nedev, Lillia JR SLU NT x181.10

Event 22 Men 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Magee, Michael SR Uic NT 300.50 9 2 Wolf, Bobby SO SLU NT 265.20 4 3 Scharnak, Joe JR Uic NT 249.40 3 4 Slowik, Ted JR Uic NT 198.40 2 5 McKnight, Curtis SO SLU NT 164.60 1 6 Zuniga, David JR Uic NT x91.30

Event 23 Women 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Capellupo, Megan SO SLU NT 2:24.68 9 34.07 36.67 37.37 36.57 2 Tessar, Kelly FR SLU NT 2:26.12 4 33.20 36.84 37.75 38.33 3 Jandak, Jessica JR Uic NT 2:45.09 3 4 Skram, Amanda SR SLU NT 2:53.16 2 38.45 43.82 44.69 46.20 5 Key, Courtney SO SLU NT x2:53.18 38.97 44.80 45.33 44.08

Event 24 Men 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Stoneburner, John FR SLU NT 2:11.88 9 29.59 32.83 34.29 35.17 2 Webb, Steve FR SLU NT 2:19.20 4 31.65 35.46 35.92 36.17 3 Kaczor, Chris SO Uic NT 2:19.26 3 30.90 35.79 36.67 35.90 4 Kakumu, Sean FR Uic NT 2:26.66 2 32.03 35.91 38.73 39.99 5 Postlewait, Tim JR SLU NT 2:37.07 1 35.02 39.71 40.97 41.37 -- Festok, Festok SO SLU NT DQ 33.15 36.54 36.63 36.64

Event 25 Women 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of IL @ Chicago 'A' NT 1:43.94 11 1) Williams, Aisha FR 2) Donovan, Stephanie JR 3) Segovia, Vanessa SO 4) Hare, Christine SO 25.70 26.70 25.79 25.75 2 St. Louis University 'A' NT 1:46.32 4 1) Mackos, Marisa FR 2) Brinkman, Ashley FR 3) Misterka, Cathy FR 4) Reed, Candace JR 27.24 25.63 26.71 26.74 3 St. Louis University 'B' NT 1:54.88 2 1) Kelley, Kendra FR 2) Hines, Erin SO 3) Mahmood, Saira SO 4) Miller, Megan FR 28.61 27.26 28.74 30.27

Event 26 Men 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of IL @ Chicago 'A' NT 1:27.70 11 1) Stevens, LeRoy FR 2) Bernstein, Ari FR 3) Jimenez, Adan FR 4) Hare, Bill FR 22.45 21.61 21.97 21.67 2 St. Louis University 'A' NT 1:29.61 4 1) Ferguson, Michael SR 2) Johansen, Christopher FR 3) Senkowski, Neil SR 4) Clement, Chris SR 22.84 22.39 22.18 22.20 3 St. Louis University 'B' NT 1:31.65 2 1) Zenk, Thomas SO 2) Szyman, Dan SO 3) Long, Andrew JR 4) Hengelmann, Mike JR 23.30 22.67 22.92 22.76 4 University of IL @ Chicago 'B' NT 1:31.66 1) Huffman, Matt SO 2) Aldana, Alberto SR 3) Kroes, Brian SO 4) Marinof, Alexander JR 23.10 23.72 22.39 22.45

SPONSORSHIP/PROMOTION
TWITTER
SHOP NOW