THE OFFICIAL UIC FLAMES ATHLETIC WEBSITE
Wright State 145.50, UIC 94.50


Oct. 31, 2004

Recap

Licensed to Wright State University   Hy-Tek's Meet Manager 10/30/2004 01:11 PM
                           WSU vs. UIC - 10/30/2004
                                    Results

Event 1 Women 400 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Wright State University 'A' NT 4:03.13 11 1) Cron, Amy 2) Weidert, Jessica 3) Zilinskaite, Milda 4) Schmidt, Kassie 28.66 59.64 19.18 1:07.69 27.71 1:00.36 26.01 55.44 2 Wright State University 'B' NT 4:10.68 4 1) Early, Rachel 2) Hunter, Katie 3) Mueller, Amanda 4) Nepocatych, Svetlana 30.74 1:03.37 32.03 1:08.81 28.89 1:02.92 26.40 55.58 3 University of Illinois Chicago 'A' NT 4:13.54 2 1) Giczewski, Andrea 2) Perry, Alicia 3) Hyatt, Kelly 4) Dougherty, Colleen 30.48 1:01.98 33.63 1:12.05 28.02 1:04.13 26.24 55.38 4 University of Illinois Chicago 'B' NT 4:15.97 1) Darud, Jessica 2) Williams, Aisha 3) Segovia, Vanessa 4) Biancalana, Emily 31.23 1:04.73 32.44 1:09.80 29.83 1:04.02 27.30 57.42 5 Wright State University 'C' NT 4:23.50 1) Lemyre, Carolann 2) Napier, Maggie 3) Rippl, Katie 4) Weingart, Joy 31.76 1:05.13 36.00 1:16.58 28.48 1:02.72 27.38 59.07

Event 2 Men 400 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Wright State University 'A' NT 3:30.89 11 1) McRae, Bobby 2) Candido, Rafael 3) Klasmeier, Ryan 4) Cirikovic, Elvis 26.15 54.16 26.99 57.52 23.54 51.39 22.14 47.82 2 University of Illinois Chicago 'A' NT 3:32.36 4 1) Hare, Bill 2) Hare, Dan 3) Simos, Kris 4) Stevens, LeRoy 26.11 54.59 27.18 59.03 23.59 51.70 21.75 47.04 3 University of Illinois Chicago 'B' NT 3:37.55 2 1) Jimenez, Adan 2) Kaczor, Chris 3) Bernstein, Ari 4) Lamprou, Athanasios 25.94 55.11 28.85 1:01.77 23.82 52.02 23.06 48.65 4 Wright State University 'B' NT 3:38.61 1) Reiners, Matt 2) Shields, Kevin 3) Banhos, Pablo 4) Seuch, Nick 27.17 56.74 27.79 1:00.99 24.13 52.77 23.11 48.11 5 University of Illinois Chicago 'C' NT 3:48.21 1) Georg, Edi 2) Staev, Stefan 3) Silic, Eric 4) Babin, Aleksey 27.58 57.83 28.92 1:02.78 25.92 56.80 24.03 50.80 6 Wright State University 'C' NT 3:50.86 1) Wadsworth, Matthew 2) Stepp, Justin 3) Tolan, Andrew 4) Fleck, Dan 28.02 58.78 29.33 1:04.92 26.07 57.58 23.29 49.58

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Martinez, Catalina Wsu NT 10:48.32 9 29.71 32.37 32.69 32.83 32.55 32.91 33.13 32.98 33.23 32.97 32.45 31.79 32.11 32.56 32.54 32.32 32.31 32.68 32.82 31.37 2 Fox, Kristi Wsu NT 10:53.24 4 30.14 32.06 32.66 33.21 32.95 33.24 33.13 33.53 33.40 33.28 33.25 32.83 33.09 33.31 33.05 32.93 32.73 32.57 32.46 29.42 3 Czoch, Brittiany Wsu NT 10:54.24 3 29.68 32.35 32.70 32.85 32.42 33.23 32.79 33.41 32.96 32.95 32.93 33.07 33.37 33.55 33.27 33.33 33.29 32.78 32.41 30.90 4 Funk, Rachel Uic NT 11:12.52 2 30.75 32.91 33.36 33.53 33.38 33.80 33.21 33.63 33.95 33.98 34.05 34.00 34.33 34.34 34.25 34.17 34.02 33.94 34.11 32.81 5 Sullivan, Caitlin Uic NT 11:29.21 1 30.38 33.68 34.40 34.47 34.81 34.86 34.83 35.16 35.33 35.15 34.98 34.95 34.90 34.80 34.71 34.76 34.70 34.56 34.47 33.31

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Ehresman, Will Wsu NT 9:59.27 9 26.31 29.27 29.97 30.54 30.45 30.27 30.84 30.19 30.02 29.90 30.21 30.82 30.78 30.79 29.67 30.34 30.48 29.06 30.34 29.02 2 Lang, Scott Wsu NT 9:59.70 4 26.69 29.42 29.98 30.12 30.23 30.65 30.94 30.50 30.69 30.22 30.36 30.48 31.03 30.22 30.12 29.84 30.43 30.05 29.49 28.24 3 Eckstein, Aaron Wsu NT 10:00.39 3 26.41 29.31 30.09 30.62 29.95 30.67 30.72 30.54 30.37 30.57 30.41 30.49 30.57 30.80 30.67 29.79 30.70 30.29 29.60 27.82 4 Kroes, Brian Uic NT 10:26.54 2 27.33 30.35 30.73 31.14 31.53 31.62 31.59 31.58 31.72 31.93 31.10 31.85 31.89 31.93 31.98 31.76 31.66 32.06 31.89 30.90 5 Dews, Jason Uic NT 10:30.50 1 27.82 30.00 31.06 31.33 31.41 31.84 31.87 31.93 32.13 32.13 32.11 32.44 32.42 31.92 32.33 31.91 32.03 32.01 31.37 30.44 6 Georg, Edi Uic NT 10:34.42 28.90 30.89 31.18 31.63 31.76 31.69 31.91 31.93 31.90 32.38 32.63 32.46 32.04 32.09 32.14 31.78 31.92 31.64 31.43 32.12

Event 5 Women 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Pandza, Tina Wsu NT 1:58.67 9 27.46 29.94 30.71 30.56 2 Zilinskaite, Milda Wsu NT 2:00.37 4 28.77 30.49 30.75 30.36 3 Mueller, Amanda Wsu NT 2:01.00 3 28.10 31.22 30.57 31.11 4 Hare, Christine Uic NT 2:01.56 2 28.25 29.52 31.14 32.65 5 Martensen, Laura Uic NT 2:05.24 1 28.24 31.58 32.62 32.80 6 Biancalana, Emily Uic NT 2:07.03 30.01 31.50 32.80 32.72

Event 6 Men 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Antollic, Dejan Wsu NT 1:46.14 9 24.62 27.27 27.07 27.18 2 Klasmeier, Ryan Wsu NT 1:47.59 4 25.65 27.39 27.47 27.08 3 Stevens, LeRoy Uic NT 1:47.81 3 25.35 27.36 27.70 27.40 4 Banhos, Pablo Wsu NT 1:49.83 2 25.53 27.39 28.03 28.88 5 Barraco, Dominic Uic NT 1:50.66 1 26.02 27.84 28.68 28.12 6 Babin, Aleksey Uic NT 1:56.05 26.56 29.54 29.89 30.06

Event 7 Women 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Dougherty, Colleen Uic NT 25.36 9 2 Gessford, Jenny Uic NT 25.89 4 3 Nepocatych, Svetlana Wsu NT 26.11 3 4 Schmidt, Kassie Wsu NT 26.16 2 5 Williams, Aisha Uic NT 26.30 1 6 Nichols, Jenny Wsu NT 26.46

Event 8 Men 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Booher, Blake Uic NT 21.34 9 2 Cirikovic, Elvis Wsu NT 21.75 4 3 Shields, Kevin Wsu NT 22.33 3 4 Jimenez, Adan Uic NT 22.55 2 5 Hare, Bill Uic NT 22.69 1 6 Seuch, Nick Wsu NT 22.74

Event 9 Women 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Weidert, Jessica Wsu NT 2:12.82 9 29.27 34.76 37.60 31.19 2 Hunter, Katie Wsu NT 2:17.89 4 31.08 36.26 38.53 32.02 3 Segovia, Vanessa Uic NT 2:18.91 3 31.18 35.87 40.72 31.14 4 Hess, Andrea Wsu NT 2:19.12 2 30.58 35.31 41.14 32.09 5 Perry, Alicia Uic NT 2:22.13 1 31.62 36.82 40.98 32.71 -- Darud, Jessica Uic NT DQ 32.69 35.59 44.64 33.27

Event 10 Men 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Dolgov, Alex Wsu NT 1:55.52 9 24.91 29.24 33.83 27.54 2 Candido, Rafael Wsu NT 1:58.54 4 25.78 31.88 32.62 28.26 3 Hare, Dan Uic NT 2:01.66 3 26.19 30.42 34.41 30.64 4 Conroy, Mike Uic NT 2:04.41 2 26.46 31.21 37.78 28.96 5 Simos, Kris Uic NT 2:05.46 1 26.63 31.38 36.95 30.50 6 Coghlan, Craig Wsu NT 2:15.50 27.67 34.76 41.30 31.77

Event 11 Women 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Grinstead, Crystal Wsu NT 207.00 9 2 Goodwin, Tara Uic NT 203.03 4 3 Economides, Sarah Uic NT 202.13 3 4 DiMasso, Daniella Wsu NT 198.15 2 5 Ambuske, Miranda Uic NT 191.40 1

Event 12 Men 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Fitzer, Ryan Uic NT 246.98 9 2 Pappalardo, Mark Uic NT 239.55 4 3 Johnson, Josh Uic NT 165.98 3

Event 13 Women 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Czoch, Brittiany Wsu NT 2:15.80 9 31.11 34.95 35.59 34.15 2 Segovia, Vanessa Uic NT 2:19.76 4 32.99 35.57 35.56 35.64 3 Martensen, Laura Uic NT 2:21.08 3 31.11 35.65 36.85 37.47 4 Napier, Maggie Wsu NT 2:23.27 2 31.37 35.76 37.84 38.30 5 Fox, Kristi Wsu NT 2:25.15 1 32.35 35.96 38.03 38.81

Event 14 Men 200 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 McRae, Bobby Wsu NT 1:56.22 9 25.73 29.38 30.44 30.67 2 Klasmeier, Ryan Wsu NT 1:56.89 4 26.69 30.36 29.48 30.36 3 Banhos, Pablo Wsu NT 2:01.64 3 27.17 30.57 31.46 32.44 4 Simos, Kris Uic NT 2:02.28 2 26.96 30.31 32.13 32.88 5 Dews, Jason Uic NT 2:02.96 1 27.17 30.86 32.86 32.07 6 Silic, Eric Uic NT 2:12.83 27.98 32.11 35.16 37.58

Event 15 Women 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Pandza, Tina Wsu NT 55.74 9 27.30 28.44 2 Gessford, Jenny Uic NT 56.20 4 27.22 28.98 3 Schmidt, Kassie Wsu NT 56.30 3 27.14 29.16 4 Hyatt, Kelly Uic NT 56.60 1.5 26.83 29.77 4 Nepocatych, Svetlana Wsu NT 56.60 1.5 27.72 28.88 6 Hare, Christine Uic NT 57.39 27.61 29.78

Event 16 Men 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Dolgov, Alex Wsu NT 48.16 9 23.50 24.66 2 Booher, Blake Uic NT 48.33 4 23.32 25.01 3 Antollic, Dejan Wsu NT 48.90 3 23.74 25.16 4 Shields, Kevin Wsu NT 49.76 2 23.82 25.94 5 Hare, Bill Uic NT 49.93 1 23.90 26.03 6 Lamprou, Athanasios Uic NT 50.00 24.15 25.85

Event 17 Women 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Cron, Amy Wsu NT 2:09.70 9 30.56 32.50 33.32 33.32 2 Early, Rachel Wsu NT 2:14.60 4 32.19 33.85 33.82 34.74 3 Giczewski, Andrea Uic NT 2:15.89 3 32.52 34.36 34.88 34.13 4 Hess, Andrea Wsu NT 2:18.00 2 32.46 34.84 35.69 35.01 5 Darud, Jessica Uic NT 2:19.37 1 33.15 34.90 35.68 35.64

Event 18 Men 200 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Eckstein, Aaron Wsu NT 1:58.61 9 28.19 30.24 30.24 29.94 2 Georg, Edi Uic NT 2:02.91 4 28.86 30.75 31.88 31.42 3 Hare, Dan Uic NT 2:03.00 3 29.19 30.93 31.72 31.16 4 Conroy, Mike Uic NT 2:03.79 2 28.77 30.84 31.84 32.34 5 Reiners, Matt Wsu NT 2:04.20 1 29.57 31.88 31.71 31.04 6 Wadsworth, Matthew Wsu NT 2:07.45 29.37 31.95 33.04 33.09

Event 19 Women 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Martinez, Catalina Wsu NT 5:19.28 9 29.51 31.63 32.15 32.46 32.24 32.71 32.86 32.66 32.42 30.64 2 Fox, Kristi Wsu NT 5:21.38 4 30.57 32.16 32.74 33.07 32.09 32.33 32.37 32.77 32.33 30.95 3 Czoch, Brittiany Wsu NT 5:26.64 3 29.91 32.93 33.18 33.20 33.24 33.23 32.89 32.78 32.48 32.80 4 Funk, Rachel Uic NT 5:30.85 2 30.81 33.05 33.72 33.83 34.09 33.74 34.06 33.71 33.01 30.83 5 Sullivan, Caitlin Uic NT 5:31.58 1 29.71 32.46 33.17 33.78 33.73 33.80 33.83 34.02 33.86 33.22

Event 20 Men 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Ehresman, Will Wsu NT 4:50.36 9 25.91 29.12 29.42 30.21 29.56 29.67 29.82 29.22 29.14 28.29 2 Lang, Scott Wsu NT 4:50.88 4 26.50 28.90 29.56 29.60 29.54 29.93 29.66 29.72 29.02 28.45 3 Bernstein, Ari Uic NT 4:53.41 3 27.07 29.06 29.22 29.93 29.60 29.76 29.74 29.86 29.67 29.50 4 Coghlan, Craig Wsu NT 5:02.68 2 27.60 29.68 30.25 30.58 30.78 30.92 30.89 31.17 30.74 30.07 5 Kroes, Brian Uic NT 5:07.76 1 27.37 30.42 31.05 31.94 31.75 31.20 31.37 31.04 31.17 30.45 6 Barraco, Dominic Uic NT 5:10.55 28.27 31.22 32.10 31.89 31.50 31.12 31.30 31.09 31.66 30.40

Event 21 Women 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 DiMasso, Daniella Wsu NT 225.80 9 2 Economides, Sarah Uic NT 209.92 4 3 Goodwin, Tara Uic NT 204.68 3 4 Grinstead, Crystal Wsu NT 199.80 2 5 Ambuske, Miranda Uic NT 176.33 1

Event 22 Men 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Fitzer, Ryan Uic NT 243.45 9 2 Pappalardo, Mark Uic NT 187.40 4 3 Johnson, Josh Uic NT 177.00 3

Event 23 Women 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Nelson, Lisa Uic NT 2:37.89 6.5 36.18 40.51 40.72 40.48 1 Perry, Alicia Uic NT 2:37.89 6.5 36.99 40.17 40.43 40.30 3 Ortiz, Maria Uic NT 2:43.04 3 36.78 40.14 42.24 43.88 -- Weidert, Jessica Wsu NT X2:22.88 32.95 35.82 36.44 37.67 -- Hunter, Katie Wsu NT X2:29.24 34.19 37.05 38.58 39.42 -- Nichols, Jenny Wsu NT X2:31.32 35.51 38.05 38.81 38.95

Event 24 Men 200 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Candido, Rafael Wsu NT 2:08.42 9 29.41 32.96 33.48 32.57 2 Staev, Stefan Uic NT 2:14.95 4 31.17 34.46 34.54 34.78 3 Kaczor, Chris Uic NT 2:18.31 3 31.79 35.13 35.75 35.64 4 Fleck, Dan Wsu NT 2:18.80 2 30.73 34.27 36.27 37.53 5 Stepp, Justin Wsu NT 2:27.69 1 32.97 37.27 37.91 39.54

Event 25 Women 400 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of Illinois Chicago 'A' NT 3:42.17 11 1) Hyatt, Kelly 2) Gessford, Jenny 3) Giczewski, Andrea 4) Dougherty, Colleen 27.72 58.27 26.06 54.45 26.57 54.88 25.71 54.57 2 University of Illinois Chicago 'B' NT 3:44.16 4 1) Williams, Aisha 2) Biancalana, Emily 3) Sullivan, Caitlin 4) Hare, Christine 26.48 55.89 26.60 56.46 26.89 56.22 26.24 55.59 3 University of Illinois Chicago 'C' NT 4:00.46 2 1) Bustos, Leslie 2) Martensen, Laura 3) Polk, Latosha 4) Funk, Rachel 27.41 57.74 28.30 1:01.16 29.05 1:01.66 28.69 59.90 -- Wright State University 'A' NT X3:45.07 1) Zilinskaite, Milda 2) Pandza, Tina 3) Mueller, Amanda 4) Martinez, Catalina 27.38 56.73 27.07 56.18 27.01 56.43 26.43 55.73 -- Wright State University 'B' NT X3:52.28 1) Lemyre, Carolann 2) Cron, Amy 3) Early, Rachel 4) Nichols, Jenny 27.61 58.12 27.50 57.61 27.29 58.69 27.97 57.86

Event 26 Men 400 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of Illinois Chicago 'A' NT 3:10.47 11 1) Bernstein, Ari 2) Lamprou, Athanasios 3) Stevens, LeRoy 4) Booher, Blake 23.36 47.95 22.97 48.09 22.17 47.62 22.03 46.81 2 Wright State University 'A' NT 3:12.66 4 1) Cirikovic, Elvis 2) Dolgov, Alex 3) Ehresman, Will 4) Antollic, Dejan 22.64 47.91 22.57 47.29 22.87 48.74 22.62 48.72 3 Wright State University 'B' NT 3:19.59 2 1) Seuch, Nick 2) McRae, Bobby 3) Eckstein, Aaron 4) Lang, Scott 24.28 49.90 22.94 48.70 23.74 50.44 23.91 50.55 4 University of Illinois Chicago 'B' NT 3:21.27 1) Jimenez, Adan 2) Kroes, Brian 3) Barraco, Dominic 4) Conroy, Mike 23.86 49.97 24.17 51.28 23.79 50.17 23.88 49.85 5 Wright State University 'C' NT 3:26.34 1) Tolan, Andrew 2) Reiners, Matt 3) Wadsworth, Matthew 4) Coghlan, Craig 24.34 51.11 24.55 51.89 24.12 51.05 24.90 52.29 6 University of Illinois Chicago 'C' NT 3:29.99 1) Dews, Jason 2) Babin, Aleksey 3) Staev, Stefan 4) Kaczor, Chris 25.10 52.47 24.52 51.38 25.10 52.77 24.55 53.37

SPONSORSHIP/PROMOTION
TWITTER
SHOP NOW