THE OFFICIAL UIC FLAMES ATHLETIC WEBSITE
UIC 135, Valparaiso 95


Jan. 9, 2005

Recap

Licensed to Valparaiso University       Hy-Tek's Meet Manager 1/8/2005 05:29 PM
                         UIC vs. Valparaiso - 1/8/2005
                               Ball State Invite
                                    Results

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Illinois-Chicago NT 1:53.62 11 1) Giczewski, Andrea 2) Williams, Aisha 3) Hyatt, Kelly 4) Dougherty, Colleen 2 Illinois-Chicago 'B' NT 1:55.62 4 1) Darud, Jessica 2) Perry, Alicia 3) Murphy, Stephanie 4) Biancalana, Emily -- Valparaiso University NT DQ 1) Bambach, Lauren 20 2) Clark, Allison 19 3) Gregory, Amanda 19 4) Schneider, Leah 20

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Illinois-Chicago 'B' NT 1:40.44 11 1) Conroy, Mike 2) Kaczor, Chris 3) Simos, Kris 4) Barraco, Dominic 29.37 1:01.69 1:29.68 1:40.44 2 Valparaiso University NT 1:40.68 4 1) Kesler, David 19 2) Pedersen, Bob 20 3) Peterson, David 19 4) Smith, Travers 19 29.98 1:03.55 1:31.77 1:40.68 3 Valparaiso University 'B' NT 1:53.81 2 1) Ciotola, PJ 19 2) Dueball, Scott 18 3) Girard, Eric 4) Standen, Edward 18 2:36.45 1:53.81 -- Illinois-Chicago NT DQ 1) Hare, Bill 2) Hare, Dan 3) Lamprou, Athanasios 4) Booher, Blake 29.62 1:01.68 1:28.76 DQ

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Martensen, Laura Uic NT 10:58.25 9 25.21 53.02 1:15.68 1:36.04 1:57.47 10:58.25 2 Kroemer, Maggie 21 Valpo NT 11:01.79 4 25.60 53.39 1:17.65 1:40.77 11:01.79 3 Funk, Rachel Uic NT 11:17.16 3 26.70 53.98 1:17.57 1:40.44 1:58.69 11:17.16 4 Benson, Heather 18 Valpo NT 11:52.68 2 5 Ryan, Katie 20 Valpo NT 12:04.22 1 29.52 1:00.97 1:28.96 1:53.81 12:04.22

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Kroes, Brian Uic NT 10:25.03 9 27.39 58.39 1:29.63 2:00.53 2:31.70 3:03.09 3:35.00 4:06.90 4:39.01 5:11.09 5:42.01 6:14.23 6:46.14 7:18.05 7:50.03 8:22.00 8:53.87 9:25.13 9:55.63 10:25.03 2 Dews, Jason Uic NT 10:26.81 4 28.78 1:00.09 1:31.05 2:03.09 2:35.08 3:07.07 3:38.52 4:10.00 4:41.84 5:13.35 5:45.13 6:16.54 6:48.35 7:19.87 7:51.65 8:22.62 8:54.47 9:25.98 9:57.06 10:26.81 3 Lange, Jeff 19 Valpo NT 10:35.35 3 27.90 59.22 1:31.35 2:03.34 2:35.10 3:07.20 3:39.13 4:11.32 4:43.31 5:15.73 5:48.03 6:20.05 6:52.12 7:24.19 7:56.16 8:28.02 8:59.96 9:31.84 10:04.19 10:35.35 4 Stachniak, Mike 20 Valpo NT 11:14.26 2 27.43 58.88 1:31.57 2:05.08 2:38.40 3:12.96 3:46.37 4:20.29 4:54.48 5:29.28 6:04.25 6:38.14 7:13.54 7:47.92 8:22.68 8:57.28 9:31.74 10:06.53 10:41.03 11:14.26 5 Girard, Eric Valpo NT 11:42.86 1 29.34 1:02.27 1:36.78 2:11.73 2:47.42 3:23.23 3:59.01 4:35.04 5:11.06 5:46.34 6:22.04 6:58.51 7:34.42 8:09.95 8:45.80 9:21.29 9:57.36 10:32.91 11:08.23 11:42.86

Event 5 Women 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Hare, Christine Uic NT 1:59.85 9 28.54 58.54 1:29.26 1:59.85 2 Sullivan, Caitlin Uic NT 2:00.18 4 27.77 58.13 1:28.99 2:00.18 3 Nelson, Britt 20 Valpo NT 2:01.30 3 27.76 58.10 1:29.41 2:01.30 4 Schneider, Leah 20 Valpo NT 2:03.74 2 28.59 59.42 1:31.12 2:03.74 5 Bambach, Lauren 20 Valpo NT 2:04.70 1 28.72 1:00.29 1:32.44 2:04.70

Event 6 Men 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Bernstein, Ari Uic NT 1:47.84 9 25.45 52.06 1:19.94 1:47.84 2 Barraco, Dominic Uic NT 1:50.43 4 26.05 54.29 1:22.53 1:50.43 3 Pedersen, Bob 20 Valpo NT 1:52.61 3 26.12 53.96 1:22.61 1:52.61 4 Babin, Aleksey Uic NT 1:53.73 2 26.12 54.89 1:24.04 1:53.73 5 Stock, Greg 18 Valpo NT 1:57.70 1 26.38 55.87 1:26.28 1:57.70 6 Ciotola, PJ 19 Valpo NT 2:09.71 28.80 1:01.67 1:35.61 2:09.71 -- Peterson, David 19 Valpo NT X1:51.70 25.18 53.01 1:22.52 1:51.70 -- Silic, Eric Uic NT X1:58.70 26.45 56.75 1:27.99 1:58.70

Event 7 Women 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Williams, Aisha Uic NT 25.41 9 2 Gregory, Amanda 19 Valpo NT 25.92 4 3 Gessford, Jenny Uic NT 25.94 3 4 Bustos, Leslie Uic NT 26.23 2 5 Korellis, Rachel 18 Valpo NT 26.30 1 6 Trombatore, Daniella 20 Valpo NT 26.64

Event 8 Men 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Booher, Blake Uic NT 20.82 9 2 Jiminez, Adan Uic NT 22.37 4 3 Kaczor, Chris Uic NT 22.45 3 4 Kesler, David 19 Valpo NT 23.30 2 5 Stamper, Josh 21 Valpo NT 24.02 1 6 Standen, Edward 18 Valpo NT 24.93

Event 9 Women 200 Yard IM =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Segovia, Vanessa Uic NT 2:15.83 9 30.61 1:05.80 1:45.06 2:15.83 2 Hyatt, Kelly Uic NT 2:16.01 4 29.12 1:03.76 1:43.80 2:16.01 3 Darud, Jessica Uic NT 2:16.72 3 31.31 1:05.02 1:46.06 2:16.72 4 Seale, Ashley 19 Valpo NT 2:20.04 2 29.75 1:07.67 1:47.04 2:20.04 5 Clark, Allison 19 Valpo NT 2:20.99 1 30.88 1:09.01 1:48.19 2:20.99 6 McDonald, Shannon 20 Valpo NT 2:25.47 31.96 1:10.08 1:51.26 2:25.47 -- Kroemer, Maggie 21 Valpo NT X2:23.03 31.08 1:08.29 1:50.08 2:23.03 -- Nelson, Lisa Uic NT X2:25.16 31.91 1:11.13 1:50.58 2:25.16

Event 10 Men 200 Yard IM =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Hare, Dan Uic NT 1:59.68 9 26.91 58.03 1:31.70 1:59.68 2 Smith, Travers 19 Valpo NT 2:00.50 4 24.86 54.98 1:32.54 2:00.50 3 Conroy, Mike Uic NT 2:03.84 3 26.46 57.86 1:34.87 2:03.84 4 Simos, Kris Uic NT 2:04.52 2 26.27 57.87 1:34.71 2:04.52 5 Dueball, Scott 18 Valpo NT 2:15.60 1 29.18 1:06.22 1:44.72 2:15.60 6 Kirby, Patrick 20 Valpo NT 2:21.63 30.70 1:08.67 1:47.93 2:21.63 -- Staev, Stefan Uic NT X2:03.16 27.28 59.71 1:33.62 2:03.16 -- Kesler, David 19 Valpo NT X2:11.05 25.87 1:00.20 1:39.27 2:11.05

Event 11 Women 1 mtr Diving =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Economides, Sarah Uic NT 233.05 9 2 Ambuske, Miranda Uic NT 225.30 4 3 Murray, Caitlyn Uic NT 171.00 3 4 Ticknor, Andrea 19 Valpo NT 153.05 2 5 Pera, Jennifer 18 Valpo NT 123.50 1

Event 12 Men 1 mtr Diving =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Pappalardo, Mark Uic NT 275.95 9 2 Fitzer, Ryan Uic NT 235.05 4 3 Johnson, Josh Uic NT 184.25 3

Event 13 Women 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Murphy, Stephanie Uic NT 1:01.81 9 29.41 1:01.81 2 Schneider, Leah 20 Valpo NT 1:02.85 4 28.94 1:02.85 3 Biancalana, Emily Uic NT 1:04.61 3 29.93 1:04.61 4 Giczewski, Andrea Uic NT 1:05.24 2 30.96 1:05.24 5 Latta, Kelsey 19 Valpo NT 1:05.52 1 30.35 1:05.52 6 Korellis, Rachel 18 Valpo NT 1:07.49 30.50 1:07.49

Event 14 Men 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Simos, Kris Uic NT 52.96 9 25.16 52.96 2 Lamprou, Athanasios Uic NT 53.32 4 24.56 53.32 3 Bernstein, Ari Uic NT 53.38 3 25.54 53.38 4 Peterson, David 19 Valpo NT 57.36 2 26.59 57.36 5 Standen, Edward 18 Valpo NT 1:08.38 1 32.10 1:08.38 6 Ciotola, PJ 19 Valpo NT 1:08.88 31.18 1:08.88 -- Dews, Jason Uic NT X54.83 26.19 54.83 -- Stachniak, Mike 20 Valpo NT X1:01.21 28.47 1:01.21

Event 15 Women 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Dougherty, Colleen Uic NT 54.55 9 26.13 54.55 2 Sullivan, Caitlin Uic NT 55.83 4 27.01 55.83 3 Gregory, Amanda 19 Valpo NT 57.09 3 27.45 57.09 4 Gessford, Jenny Uic NT 57.59 2 27.12 57.59 5 Trombatore, Daniella 20 Valpo NT 58.74 1 27.97 58.74 6 Benson, Heather 18 Valpo NT 1:00.38 28.84 1:00.38 -- Hare, Christine Uic NT X56.18 27.06 56.18 -- Schneider, Leah 20 Valpo NT X58.25 27.42 58.25

Event 16 Men 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Hare, Bill Uic NT 48.32 9 23.09 48.32 2 Pedersen, Bob 20 Valpo NT 51.53 4 24.88 51.53 3 Kesler, David 19 Valpo NT 51.63 3 24.46 51.63 4 Silic, Eric Uic NT 53.56 2 25.57 53.56 5 Stamper, Josh 21 Valpo NT 54.11 1 25.25 54.11

Event 17 Women 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Darud, Jessica Uic NT 1:01.29 9 29.99 1:01.29 2 Giczewski, Andrea Uic NT 1:02.04 4 30.86 1:02.04 3 Bambach, Lauren 20 Valpo NT 1:03.48 3 31.07 1:03.48 4 Jajtner, Katie 19 Valpo NT 1:06.10 2 1:15.92 1:06.10 5 Latta, Kelsey 19 Valpo NT 1:18.08 1 38.04 1:18.08

Event 18 Men 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Jiminez, Adan Uic NT 54.04 9 25.80 54.04 2 Smith, Travers 19 Valpo NT 55.18 4 26.82 55.18 3 Conroy, Mike Uic NT 57.45 3 27.90 57.45 4 Stock, Greg 18 Valpo NT 59.81 2 29.48 59.81 5 Wolny, Rich Uic NT 1:00.59 1 29.39 1:00.59 6 Stachniak, Mike 20 Valpo NT 1:01.63 29.59 1:01.63

Event 19 Women 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Nelson, Britt 20 Valpo NT 5:16.89 9 28.70 59.72 1:31.64 2:03.94 2:36.63 3:08.93 3:41.28 4:13.36 4:45.44 5:16.89 2 Segovia, Vanessa Uic NT 5:17.56 4 30.83 1:03.01 1:35.15 2:07.25 2:39.45 3:11.51 3:43.48 4:15.27 4:46.66 5:17.56 3 Clark, Allison 19 Valpo NT 5:27.24 3 29.80 1:02.29 1:35.41 2:08.61 2:41.70 3:15.05 3:47.98 4:21.15 4:54.48 5:27.24 4 Martensen, Laura Uic NT 5:28.20 2 29.83 1:02.50 1:35.84 2:09.26 2:42.87 3:15.86 3:49.11 4:22.64 4:56.11 5:28.20 5 Funk, Rachel Uic NT 5:29.37 1 30.17 1:02.97 1:36.60 2:10.18 2:44.19 3:17.98 3:51.67 4:25.05 4:57.74 5:29.37 .23 2 5 Korellis, Rachel 18 Valpo NT 26.30 1 6 Trombatore, Daniella 20 Valpo NT 26.64

Event 8 Men 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Booher, Blake Uic NT 20.82 9 2 Jiminez, Adan Uic NT 22.37 4 3 Kaczor, Chris Uic NT 22.45 3 4 Kesler, David 19 Valpo NT 23.30 2 5 Stamper, Josh 21 Valpo NT 24.02 1 6 Standen, Edward 18 Valpo NT 24.93

Event 9 Women 200 Yard IM =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Segovia, Vanessa Uic NT 2:15.83 9 30.61 1:05.80 1:45.06 2:15.83 2 Hyatt, Kelly Uic NT 2:16.01 4 29.12 1:03.76 1:43.80 2:16.01 3 Darud, Jessica Uic NT 2:16.72 3 31.31 1:05.02 1:46.06 2:16.72 4 Seale, Ashley 19 Valpo NT 2:20.04 2 29.75 1:07.67 1:47.04 2:20.04 5 Clark, Allison 19 Valpo NT 2:20.99 1 30.88 1:09.01 1:48.19 2:20.99 6 McDonald, Shannon 20 Valpo NT 2:25.47 31.96 1:10.08 1:51.26 2:25.47 -- Kroemer, Maggie 21 Valpo NT X2:23.03 31.08 1:08.29 1:50.08 2:23.03 -- Nelson, Lisa Uic NT X2:25.16 31.91 1:11.13 1:50.58 2:25.16

Event 10 Men 200 Yard IM =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Hare, Dan Uic NT 1:59.68 9 26.91 58.03 1:31.70 1:59.68 2 Smith, Travers 19 Valpo NT 2:00.50 4 24.86 54.98 1:32.54 2:00.50 3 Conroy, Mike Uic NT 2:03.84 3 26.46 57.86 1:34.87 2:03.84 4 Simos, Kris Uic NT 2:04.52 2 26.27 57.87 1:34.71 2:04.52 5 Dueball, Scott 18 Valpo NT 2:15.60 1 29.18 1:06.22 1:44.72 2:15.60 6 Kirby, Patrick 20 Valpo NT 2:21.63 30.70 1:08.67 1:47.93 2:21.63 -- Staev, Stefan Uic NT X2:03.16 27.28 59.71 1:33.62 2:03.16 -- Kesler, David 19 Valpo NT X2:11.05 25.87 1:00.20 1:39.27 2:11.05

Event 11 Women 1 mtr Diving =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Economides, Sarah Uic NT 233.05 9 2 Ambuske, Miranda Uic NT 225.30 4 3 Murray, Caitlyn Uic NT 171.00 3 4 Ticknor, Andrea 19 Valpo NT 153.05 2 5 Pera, Jennifer 18 Valpo NT 123.50 1

Event 12 Men 1 mtr Diving =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Pappalardo, Mark Uic NT 275.95 9 2 Fitzer, Ryan Uic NT 235.05 4 3 Johnson, Josh Uic NT 184.25 3

Event 13 Women 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Age School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Murphy, Stephanie Uic NT 1:01.81 9 29.41 1:01.81 2 Schneider, Leah 20 Valpo NT 1:02.85 4 28.94 1:02.85 3 Biancalana, Emily Uic NT 1:04.61 3 29.93 1:04.61 4 Giczewski, Andrea Uic NT 1:05.24 2 30.96 1:05.24 Britt 20 3) Seale, Ashley 19 4) Trombatore, Daniella 20 26.51 53.28 1:18.90 1:44.52 2 Valparaiso University 'B' NT 1:52.53 4 1) Latta, Kelsey 19 2) Jajtner, Katie 19 3) McDonald, Shannon 20 4) Ryan, Katie 20 28.15 55.66 1:23.72 1:52.53 -- Illinois-Chicago NT X1:41.37 1) Hyatt, Kelly 2) Dougherty, Colleen 3) Biancalana, Emily 4) Gessford, Jenny 25.47 50.17 1:15.65 1:41.37 -- Illinois-Chicago 'B' NT X1:45.49 1) Martensen, Laura 2) Segovia, Vanessa 3) Hare, Christine 4) 26.43 53.34 1:19.29 1:45.49

Event 26 Men 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== -- Illinois-Chicago NT X1:25.79 1) Lamprou, Athanasios 2) Hare, Bill 3) Jiminez, Adan 4) Booher, Blake 22.06 43.63 1:05.46 1:25.79 -- Illinois-Chicago 'B' NT X1:30.59 1) Bernstein, Ari 2) Dews, Jason 3) Babin, Aleksey 4) Kroes, Brian 22.33 44.83 1:07.97 1:30.59 -- Valparaiso University NT DQ 1) Lange, Jeff 19 2) Stachniak, Mike 20 3) Stamper, Josh 21 4) Stock, Greg 18 24.04 48.51 1:12.91 DQ

SPONSORSHIP/PROMOTION
TWITTER
SHOP NOW