THE OFFICIAL UIC FLAMES ATHLETIC WEBSITE
UIC Swimming


Feb. 7, 2003

Recap

Univ of Ill. Chigaco/Masters
                     UIC vs Valpraiso University - 2/7/03
                 University of Illinois @ Chicago vs Valpraiso
                                    Results

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of IL @ Chicago 'A' NT 1:54.36 11 1) Segovia, Vanessa 2) Perry, Alicia 3) Williams, Aisha 4) Hare, Christine 2 Valparaiso University 'A' NT 1:59.59 4 1) Fisher, Julie JR 2) Banholzer, Amanda SR 3) Sadowski, Laura JR 4) Bambach, Lauren FR 3 Valparaiso University 'B' NT 2:10.63 2 1) Waters, Jessica SO 2) McDonald, Shannon FR 3) Kuhlmann, Cassidy SO 4) Ryan, Katie FR

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 University of IL @ Chicago 'A' NT 1:37.85 11 1) Hare, Bill FR 2) Kaczor, Chris 3) Bernstein, Ari 4) Stevens, LeRoy 2 University of IL @ Chicago 'B' NT 1:40.49 4 1) Lopez-Lago, Jose 2) Staev, Stefan 3) Marinof, Alexander 4) Huffman, Matt 3 Valparaiso University 'A' NT 1:41.50 2 1) Conrin, Sean JR 2) Ewers, Jeff JR 3) Kesler, David FR 4) Schmidt, Bob FR

Event 3 Women 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Redway, Jamie Uic NT 10:41.28 9 2 Martensen, Laura Uic NT 10:42.03 4 3 Kroemer, Maggie SO VALPO NT 11:35.08 3 4 Nettenstrom, Lauren JR VALPO NT 11:39.71 2 5 Penninga, Jennifer SR VALPO NT 11:42.26 1

Event 4 Men 1000 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Kroes, Brian Uic NT 10:28.20 9 2 Chester, Edward SO VALPO NT 11:29.15 4 3 Wolny, Rich Uic NT 11:37.48 3

Event 5 Women 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Jagodzinski, Kim Uic NT 2:00.26 9 2 Donovan, Stephanie Uic NT 2:01.16 4 3 Nelson, Britt FR VALPO NT 2:01.49 3 4 Waters, Jessica SO VALPO NT 2:05.37 2 5 Fisher, Julie JR VALPO NT 2:11.31 1

Event 6 Men 200 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Jimenez, Adan Uic NT 1:45.09 9 2 Bernstein, Ari Uic NT 1:45.89 4 3 Simos, Kris Uic NT 1:47.54 3 4 Badgett, Neal JR VALPO NT 1:53.86 2 5 MacDonald, Brent SR VALPO NT 1:55.68 1 6 Hermes, Mike JR VALPO NT 1:56.49

Event 7 Women 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Williams, Aisha Uic NT 25.50 9 2 Seale, Ashley FR VALPO NT 25.97 4 3 Sadowski, Laura JR VALPO NT 26.69 3 4 Trombatore, Daniella SO VALPO NT 26.83 2 5 Jandak, Jessica Uic NT 30.66 1

Event 8 Men 50 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Stevens, LeRoy Uic NT 21.95 9 2 Hare, Bill FR Uic NT 22.20 4 3 Kesler, David FR VALPO NT 23.11 3 4 Pedersen, Bob FR VALPO NT 23.41 2 5 Regetz, Alan FR VALPO NT 24.59 1

Event 9 Women 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Segovia, Vanessa Uic NT 2:15.97 9 2 Schneider, Leah FR VALPO NT 2:17.13 4 3 Perry, Alicia Uic NT 2:19.63 3 4 Banholzer, Amanda SR VALPO NT 2:19.96 2 5 Bambach, Lauren FR VALPO NT 2:22.74 1 6 Sterne, Shannon Uic NT 2:23.64 -- Hare, Christine Uic NT X2:23.51

Event 10 Men 200 Yard IM =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Claret, Enric JR Uic NT 1:58.32 9 2 Staev, Stefan Uic NT 2:08.28 4 3 Kakumu, Sean Uic NT 2:10.53 3 4 Ewers, Jeff JR VALPO NT 2:12.08 2 5 Volberding, Mark JR VALPO NT 2:16.76 1 6 Kirby, Patrick FR VALPO NT 2:19.20

Event 11 Women 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Carey, Caitlin Uic NT 240.75 9 2 Morris, Jamie Uic NT 229.40 4 3 Goodwin, Tara Uic NT 225.45 3 4 Olson, Emily Uic NT x198.15 -- Waidanz, Holly Uic NT X155.30

Event 12 Men 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Magee, Michael Uic NT 320.75 9 2 Scharnak, Joe Uic NT 255.15 4 3 Tazioli, Ron Uic NT 208.10 3 -- Zuniga, David Uic NT X120.75 -- Borge, Mike Uic NT X149.40 -- Slowik, Ted Uic NT X192.50

Event 13 Women 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Williams, Aisha Uic NT 1:01.61 9 2 Seale, Ashley FR VALPO NT 1:02.71 4 3 Martensen, Laura Uic NT 1:03.62 3 4 Kroemer, Maggie SO VALPO NT 1:06.69 2 5 Nettenstrom, Lauren JR VALPO NT 1:09.03 1

Event 14 Men 100 Yard Butterfly =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Lopez-Lago, Jose Uic NT 52.74 9 2 Simos, Kris Uic NT 53.29 4 3 Huffman, Matt Uic NT 54.40 3 4 Conrin, Sean JR VALPO NT 57.63 2 5 Badgett, Neal JR VALPO NT 58.29 1 6 Regetz, Alan FR VALPO NT 59.01

Event 15 Women 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Schneider, Leah FR VALPO NT 55.67 9 2 Hare, Christine Uic NT 56.29 4 3 Donovan, Stephanie Uic NT 57.13 3 4 Trombatore, Daniella SO VALPO NT 57.35 2 5 Penninga, Jennifer SR VALPO NT 1:00.05 1 6 Jandak, Jessica Uic NT 1:06.54

Event 16 Men 100 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Stevens, LeRoy Uic NT 47.32 9 2 Jimenez, Adan Uic NT 48.31 4 3 Claret, Enric JR Uic NT 48.81 3 4 Schmidt, Bob FR VALPO NT 49.24 2 5 Kesler, David FR VALPO NT 51.62 1 6 Kirby, Patrick FR VALPO NT 55.23

Event 17 Women 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Bambach, Lauren FR VALPO NT 1:03.99 9 2 Sterne, Shannon Uic NT 1:04.99 4 3 Kuhlmann, Cassidy SO VALPO NT 1:07.69 3 4 Redway, Jamie Uic NT 1:07.90 2 5 Waters, Jessica SO VALPO NT 1:10.39 1

Event 18 Men 100 Yard Backstroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Hare, Bill FR Uic NT 54.54 9 2 Marinof, Alexander Uic NT 58.42 4 3 Wolny, Rich Uic NT 1:00.38 3 4 Zimmer, Doug Uic NT x1:01.07 5 Volberding, Mark JR VALPO NT 1:01.59 2 6 Chester, Edward SO VALPO NT 1:03.62 1

Event 19 Women 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Martensen, Laura Uic NT 5:15.63 9 2 Redway, Jamie Uic NT 5:18.10 4 3 Nelson, Britt FR VALPO NT 5:24.91 3 4 Jagodzinski, Kim Uic NT 5:25.16 2 5 Penninga, Jennifer SR VALPO NT 5:46.63 1 6 Ryan, Katie FR VALPO NT 5:53.01

Event 20 Men 500 Yard Freestyle =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Badgett, Neal JR VALPO NT 5:09.18 9 2 Pedersen, Bob FR VALPO NT 5:15.26 4 3 MacDonald, Brent SR VALPO NT 5:22.52 3 -- Kroes, Brian Uic NT X4:59.89

Event 21 Women 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Carey, Caitlin Uic NT 263.75 9 2 Goodwin, Tara Uic NT 239.45 4 3 Morris, Jamie Uic NT 228.05 3 4 Waidanz, Holly Uic NT x181.85

Event 22 Men 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Magee, Michael Uic NT 281.90 9 2 Scharnak, Joe Uic NT 248.70 4 3 Borge, Mike Uic NT 137.70 3 -- Zuniga, David Uic NT X140.25 -- Slowik, Ted Uic NT X190.10

Event 23 Women 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Banholzer, Amanda SR VALPO NT 1:14.30 9 2 Sadowski, Laura JR VALPO NT 1:21.25 4 3 McDonald, Shannon FR VALPO NT 1:25.23 3 -- Perry, Alicia Uic NT X1:10.92 -- Jandak, Jessica Uic NT X1:13.41

Event 24 Men 100 Yard Breaststroke =============================================================================== Name Year School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Ewers, Jeff JR VALPO NT 1:01.48 9 2 Hermes, Mike JR VALPO NT 1:02.28 4 3 Kirby, Patrick FR VALPO NT 1:10.60 3 -- Kaczor, Chris Uic NT X1:01.07 -- Staev, Stefan Uic NT X1:01.51 -- Kakumu, Sean Uic NT X1:04.58 -- Zimmer, Doug Uic NT X1:10.57

Event 25 Women 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Valparaiso University 'A' NT 1:45.53 11 1) Trombatore, Daniella SO 2) Nelson, Britt FR 3) Seale, Ashley FR 4) Schneider, Leah FR 2 Valparaiso University 'B' NT 1:53.80 4 1) Fisher, Julie JR 2) Kuhlmann, Cassidy SO 3) Ryan, Katie FR 4) Kroemer, Maggie SO -- University of IL @ Chicago 'A' NT X1:44.51 1) Hare, Christine 2) Donovan, Stephanie 3) Jagodzinski, Kim 4) Segovia, Vanessa -- University of IL @ Chicago 'B' NT X2:15.58 1) Olson, Emily 2) Waidanz, Holly 3) Carey, Caitlin 4) Morris, Jamie

Event 26 Men 200 Yard Freestyle Relay =============================================================================== School Seed Finals Points =============================================================================== 1 Valparaiso University 'A' NT 1:31.45 11 1) Conrin, Sean JR 2) Schmidt, Bob FR 3) Pedersen, Bob FR 4) Chester, Edward SO 2 Valparaiso University 'B' NT 1:38.25 4 1) MacDonald, Brent SR 2) Regetz, Alan FR 3) Volberding, Mark JR 4) Hermes, Mike JR -- University of IL @ Chicago 'A' NT X1:27.40 1) Bernstein, Ari 2) Jimenez, Adan 3) Simos, Kris 4) Marinof, Alexander -- University of IL @ Chicago 'B' NT X1:30.85 1) Huffman, Matt 2) Kroes, Brian 3) Lopez-Lago, Jose 4) Kaczor, Chris -- University of IL @ Chicago 'C' NT X1:47.08 1) Scharnak, Joe 2) Magee, Michael 3) Slowik, Ted 4) Zuniga, David


PROMOTIONS
TWITTER
SHOP NOW