THE OFFICIAL UIC FLAMES ATHLETIC WEBSITE
UNIVERSITY OF ILLINOIS AT CHICAGO ATHLETIC HALL OF FAME MEMBERS

Inductee Name SportsYearsInduction Year
Don Anderson Wrestling, Coach 1949-19591993
Tim Anderson Basketball1980-1982 1993
Kathy Apostolovich Women's Volleyball, Softball 1981-19841992
Penny Armstrong Women's Basketball 1991-19952007
Cameron Astiazaran Softball 2001-20052009
Jennifer Banas Softball1991-1994 2000
Al Barasch Gymnastics1958-19601993
Robert Beck Football 2002
Thomas Beckham Vice Chancellor 19851992
Walter Behrns Baseball1951- 1953, 1956 1998
Irv Bedard Gymnastics1948-19501990
Sasha Begovic Men's Soccer Coach1990-20042009
Al Bekkedal Team; Gymnastics 1978-19791993
Val Belmonte Hockey 1969-73, 1982-902010
Larry Bergnach Baseball1957-19591993
Peter Berrafato Administrator1946-19801998
Robert Bollinger Men's Gymnastics 1950-52 2003
Bill Bonk Basketball & Baseball 1956-19591999
Claudine Borkovec Volleyball 1988-902005
Heather Brockwell Women's Gymnastics 1991-19952004
Jody Brown Baseball 1992-19952004
Robin Budz Softball1992-1994 2000
Nina Bzdelik Team; Volleyball 19751996
Orlando Cabanban Tennis1952-19541990
Paul Caldwell Team; Gymnastics 1978-19791993
Bill Cernicky Team; Gymnastics 1978-19791993
John Cherry Team; Gymnastics 1978-19791993
Jill Cebrzynski Team; Volleyball 19751996
Colin Chin Hockey 2002
Ron Christopher Baseball 1962-19632007
Stefanie Christoferson Softball 1998-20012008
Nick Compton Baseball, Football 1962-19651993
Michael Costa Men's Gymnastics 1986-892010
Kerry Coudry Softball1993-1996 2000
Richard Cromwell Team; Gymnastics 1978-19791993
Shawn Cronin Hockey 1982-86 2003
Liz Crowder Track and Field 1975-1979 2007
Lynn Curylo Softball1994-1997 2000
Richard Czyz Basketball1966-19701992
Matt Damore Team; Gymnastics 1978-19791993
Ivan Daniels Basketball 1981-19852006
Bob Danner Water Polo, Swimming & Diving; Coach 1965-19941999
Jim Darrah Baseball1963-661997
Brett Davis Baseball 1988-19912005
Ed Deam Faculty Rep. 1997
George Demos Basketball1969-19711994
James Descourouez Athletic Trainer 1960-951997
Donna DiBiase Softball1990-1994 2000
Andrea DiGrazia Softball1991-19942000
Karen DiGrazia Softball1994-1997 2000
Tracy Dildy Basketball1988-19901995
Joe DiLeonardi Baseball19501991
John Dunlop Baseball 1964-19672004
Gary Dworski Diving1970-19741990
Carl Eichstaedt Baseball, Football 1954-19561991
Kathy Elg Gymnastics1980-19841998
John Ellis Men's Basketball 1980-19842009
John Enqemann Baseball, Football 1961-19641992
Dee Dee Ericks Women's Volleyball 1987-19891995
Fred Espinoza Football 1958-19612008
Rich Fahey Football1965-19681994
Greg Fiala Football 1966-19692005
Marty Finerty Basketball19631993
Carlyn Fisk Volleyball1988-19911997
Sherell Ford Men's Basketball1992-19952001
Sheldon Fordham Director PE, Athletics1947-19821994
Steve Fox Men's Gymnastics1968-19722001
Julie Frain Softball1991-19942000
Jacki (Farr) Fralick Women's Tennis 1997-20012006
Harold Frey Gymnastics1948-19571991
Larry Frey Basketball1967-19691991
Bill Fudala Football1962-19631993
Arnold Gentile Team; Gymnastics 1978-19791993
Marty Genualdi Baseball1952-19541996
Jim Geske Team; Gymnastics 1978-19791993
Angela Gilbert Women's Basketball 1989-19932010
Jacquese Gilbert Women's Basketball 1988-19911996
Jenni Goebel Cross Country/Track & Field 2000-2005 2009
Sheldon Gorski Hockey 1985-89 2000
Joseph Gotfryd Hockey1975-19791996
Donald Gotkowski Football1965-19681992
Leonard Gramarossa Football1964-19681996
Curtis Granderson Baseball2000-20022007
Gus Gregory Baseball1964-19672001
Frank Gremo Football1954-19561992
Tim Grover Men's Basketball - Lifetime Achievement Award 1980-1984 2009
Mark Gunnells Team; Gymnastics 1978-19791993
Lindsey Hackett Softball1994-19972000
Bob Hallberg Men's Basketball Coach 1987-19962008
Robert Hamilton Team Physician 1962-19741990
Sy Handwerker Staff Member 1955-19601999
Debbie Hedberg Softball 1991-19942000
Sue Henry Moran Women's Gymnastics 1978-19821999
Brian Hill Basketball1988-19911997
Sanford Horn Men's Gymnastics 1956-19572005
John Hornacek Baseball, Basketball 1957-19582004
James Husarik Baseball1967-19701992
Samantha Iuli Softball 1997-20002006
Jim lzral Football1965-19681995
Sara Jackson Women's Tennis 1996-19992005
Lindsey Jacobs Swimming1963-19671993
Tom Jedlo Tennis1961-19631993
CJ Johnson Team; Gymnastics 1978-19791993
Jeanne Johnson Women's Gymnastics 1977-19852001
George Jurinek Wrestling 1955-1957 1992
John Kantarski Hockey, Coach 1966-19822005
Mary Kapsalis Team; Volleyball, Coach 19751996
Oleh Karawan Soccer1955-19571999
Ed Kaye Cross Country, Wrestling 1958-1960 1997
Emily Keating (McKee) Women's Gymnastics 1993-97 2003
Cathleen Kennedy Softball1994-19962000
Missy Kies Softball1992-19952000
Ron Klein Football, Basketball, Baseball 1956-1958 1990
Richard Knar Basketball 1984-19872005
Thomas Koenig Wrestling1960-19631993
Bob Koleno Football1955-19581991
Edwin Koziol Basketball1948-19511992
Steve Kozub Team; Gymnastics 1978-19791993
Chuck Kristufek Swim and Tennis Coach, Dean 1950-1966 1995
Bob Kriz Baseball1972-19741990
Jeanne Kriz Team; Volleyball 19751996
Chuck Lambert Basketball1971-19751990
Diane Lee Women's Volleyball 1976-19791993
Edel Leyden Softball 1999-20032010
Nicole Derouin Livingston Women's Tennis 1999-20032008
John Lowenberg Administrator 1978-19912006
Eric Lukin Soccer 1997-20002006
Ralph Mackh Swimming 1957-60 player
1963-75 coach
2000
Dave Madej Swimming, Water Polo 1974-77 1997
Michelle MacCartney-Koscik Women's Softball 1989-19911994
Michael Maksud Baseball 1950-52 player
1959-65 coach
2000
Mary Malped Team; Volleyball 19751996
Brandi Martel Softball1993-19962000
George Martenia Team; Gymnastics 1978-19791991
Joanne McCarthy Women's Basketball 2002
Barry McDonald Gymnastics 1991-19941999
Mike McGovern Softball Coach 1990-20012006
Tonya McGowan Women's Basketball 1981-19851995
Jim McHugh Men's Track and Field/Cross Country 1976-80 2003
Dan McMahon Baseball 1952-1954 1991
Don Mendro Football 1965-19681995
Scott Metz Baseball1985-861999
William Merchantz Basketball 1975-19791994
Jacki Meyer Softball1993-1996 2000
Les Miller Baseball Coach 1949-19791991
Mark Miller Men's Basketball 1995-98 2003
Michael Mitchell Team; Gymnastics 1978-19791993
Destiny Mollison Softball1994-1997 2000
Ben Montcalm Gymnastics, Football 1948-19571993
Gene Moriarty Football 1959-19621993
Steve Murakami Team; Gymnastics 1978-19791993
Ted Muzyczko Gymnastics1954-19561995
Jeff Nelson Hockey1984-19881995
Harold Nemoto Football 1954-19571992
Alan Nestlinger Track & Field, Cross Country, Swimming 1955-19581998
Carnell Neuman Football1954-19561990
Dennis Niezgoda Baseball 2002
James Noble Baseball1980-19831994
Sue North Softball1993-19962000
Debbie Obosla Volleyball 2002
Gregory Olsen Basketball1967-19711990
Ilene O'Connell O'Ketter Volleyball1982-19851998
Sarah O'Malley Softball1991-1994 2000
Diane Oswald Softball1993-1996 2000
Bill Pabst Football 1958-59, 1961, 1963 2000
Toni Paolini Women's Basketball, Softball 1977-19781991
Toni Paolini Team; Volleyball 19751996
James Peterson Track1959-19641994
Kindra Phelps Softball1992-1995 2000
Leigh Podlesny Softball1989-19921997
Sharon Carroll Poston Women's Basketball 1976-19802008
Frank Provenzano Baseball1984-19871995
Dick Rader Coach1953-19671998
George Radice Team; Gymnastics 1978-19791993
Luke Reckamp Football/Wrestling/Track & Field1959-19612009
Paul Reinking Golf1963-19651993
Daryl Rice Basketball 1981-19841998
Mike Rigas Soccer1991-19921997
Debbie Robinett Women's Volleyball 1972-19751991
Debbie Robinett Team; Volleyball 19751996
Bill Roetzheim Gymnastics1947-19491990
James Rogers Football, Baseball 1950-19551991
Rose Rouse Women's Volleyball 1970-19721994
Tom Russo Coach, Athletic Director1960-19951996
John Rutkowski Football1960-19622001
Jim Ryan Baseball1981-19851995
Robert Ryley Football, Baseball 1953-19571990
Wayne Saunders Cross Country, Track 1971-19731991
Edward Savers Football 2002
Judy Sawicki Team; Volleyball 19751996
Gerald Scherrer Golf, Hockey 1966-19692005
Diana SchultzTeam; Volleyball 1975 1996
George Sedlacek Baseball 1955-1958 1991
Diana Sepke Women's Gymnastics 19741990
Russ Serzen Baseball1952-1954 1990
Julie Sewell Softball1992-1995 2000
Kathy Shannon Team; Volleyball 19751996
Art Shurlock Gymnastics1955-19561992
Bill Simms Gymnastics1957-19601994
Joe Siprut Wrestling 1969-19722008
Dan Smith Team; Gymnastics 1978-19791993
Dan Smith Men's Gymnastics 2002
Vaughan Smith Men's Swimming 1988-91 2003
Ray Staszak Hockey1983-19851990
Erich Streder Men's Soccer 1956-57 2003
Georqe Strnad Football, Football & Wrestling Coach 1954-19691996
Kerri Tanksley Softball1991-1994 2000
Lisa Thomas Women's Basketball, Tennis 1975-19791991
Robert Threatte Football, Wrestling 1965-19681992
Lawrence Tickner Football1958-19601996
Maija Tilik Team; Volleyball 19751996
Paul Torres Men's Swimming 1998-20022010
Walt Versen Football Coach 1950-19731994
Mike Vlamis Water Polo 1976-80 2000
Bob Villasenor Baseball1981-19841996
Mary Kay Walsh Team; Volleyball 19751996
Tom Walthouse Football, Gymnastics, Track 1956-19571995
Chuck Wanner Gymnastics1972-19761994
Mark Wanner Team; Gymnastics 1978-19791993
Richard Ward Vice Chancellor19771992
Dave Webster Baseball1974-19762001
Shannon Welker Men's Gymnastics 1993-19972004
Harve Weltman Baseball, Basketball, 1953-19551992
Don Wildner Football 1953-19551991
Kenny Williams Basketball 1990-94 2000
Brett Wilson Men's Swimming and Diving 2002
Roger Wojtkiewicz Men's Gymnastics 1970-19742007
Laura Witteman Team; Volleyball 1975 1996
Lori Zabel Women's Gymnastics 1980-19841992
Dan Zajac Football1967-691997
Justin Zamirowski Football1965-19691999
Paul Zarris Team; Gymnastics 1978-19791993
Adrian Zeller Softball1994-1995 2000
Jonas Zymantas Swimming1980-19831992

PROMOTIONS
TWITTER
SHOP NOW